Sony FWD-65X80L 65"" LCD Tuner
Item code FWD-65X80L
EAN-code 5013493461666
Solutions Digital Signage
Display diagonal 65 "
Are you interested in purchasing this product?
Highlighted functionality
Specifications
Your everyday entertainment, upgraded. This is the Sony BRAVIA X80L TV.
PrimeSupport: Our professional service package
- Access to our Elite helpdesk for integrator-focused, knowledgeable technical support
-3 years standard cover , with option to extend by additional 2 years
Technical details
LED backlighting type
Direct-LED
HDCP
Yes
Display
Native refresh rate
60 Hz
Screen shape
Flat
Motion interpolation technology
Motionflow XR 200
Display diagonal
65 "
Display resolution
3840 x 2160 pixels
HD type
4K Ultra HD
Viewing angle, horizontal
178.00 °
Viewing angle, vertical
178.00 °
Display diagonal (metric)
164.000 cm
Native aspect ratio
16:9
Display technology
LED
LED backlight
Yes
Audio
Audio output channels
2.0
Auto volume leveller
Enhanced Audio Return Channel (eARC)
Sound modes
Dolby Audio
RMS rated power
20.0 W
Audio decoders
DTS,Dolby Atmos,DTS Digital Surround
Ports & interfaces
Audio Return Channel (ARC)
HDMI ports quantity
4
Composite video in
1.00
Audio (L/R) in
1
Ethernet LAN (RJ-45) ports
1
Consumer Electronics Control (CEC)
BRAVIA Sync
PC in (D-Sub)
No
USB 2.0 ports quantity
2
Digital audio optical out
RF ports quantity
Common interface Plus (CI+)
Total number of outputs
4
HDMI ports
Weight & dimensions
Weight (without stand)
21700.00 kg
Stand width
1219.00 cm
Width (without stand)
Depth (without stand)
72.0 cm
Height (without stand)
Width (with stand)
1452.00 mm
Depth (with stand)
336.00 mm
Height (with stand)
908.00 mm
Package width
1574 mm
Package depth
184 mm
Package height
958 mm
Package weight
32000 g
Power
Energy efficiency class (SDR)
F
Energy efficiency scale
A to G
Energy efficiency class (HDR)
G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours
112 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours
155 kWh
Energy saving mode
Power consumption (standby)
0.50 W
AC input voltage
220 - 240 V
AC input frequency
50 Hz
Network
Wi-Fi Direct
Bluetooth profiles
A2DP, HID, HOGP, AVRCP, SPP
Browsing
Web browser
Ethernet LAN
Bluetooth
Wi-Fi standards
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Bluetooth version
4.2
TV tuner
Digital signal format system
DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2
Tuner type
Analog & digital
Management features
On/Off timer
Smart modes
Electronic Programme Guide (EPG)
Sleep timer
Ergonomics
VESA mounting
Panel mounting interface
300 x 300 mm